CERN переходить на відкрите ПЗ — чому?

Організація відмовляється від ПО Microsoft та інших комерційних продуктів. Обговорюємо причини і розповідаємо про інших компаніях, які переходять на відкрите програмне забезпечення.

Свої причини.

Останні 20 років CERN використовували продукти Microsoft — операційну систему, хмарну платформу, пакети Office, Skype і ін. Проте ІТ-компанія відмовила лабораторії в статусі «академічної організації», який давав можливість купувати ліцензії на програмне забезпечення по знижці.

Справедливості заради варто відзначити, що, з формальної точки зору, CERN дійсно не є академічною організацією. Лабораторія ядерних досліджень не видає наукові звання. Плюс велика частина вчених, що працюють над проєктами, офіційно працевлаштована в різних світових університетах.

Згідно з новою угодою, вартість пакетів Microsoft розраховується залежно від числа користувачів. Для такої великої некомерційної організації, як CERN, новий метод підрахунку вилився в непіднімну суму. Вартість додатків Microsoft для CERN виросла в десять разів.

Щоб розв’язувати проблему, інформаційний відділ CERN запустив ініціативу The Microsoft Alternatives Project, або MAlt. Всупереч назві, її мета — відмова від усіх комерційних програмних рішень, а не тільки від продуктів ІТ-гіганта. Повний список програм, від яких планують відмовитися, поки невідомий. Однак насамперед в CERN знайдуть заміну сервісу електронної пошти та Skype.

Розповісти більше представники CERN обіцяють в середині вересня. За прогресом можна буде стежити на сайті проєкту.

Чому open source

Переходячи на відкрите програмне забезпечення, в CERN хочуть уникнути прив’язки до постачальника програм і отримати повний контроль над даними що збираються. Їх дуже багато — наприклад, три роки тому CERN виклали у відкритий доступ 300 ТБ даних, згенерованих Великому адронному колайдері.

У CERN вже є досвід роботи з open source — частина сервісів для БАК написана інженерами лабораторії. Також організація бере активну участь у розвитку екосистеми вільного ПЗ. Вона довгий час підтримує хмарну платформу для IaaS — OpenStack.

До 2015 року інженери CERN спільно з фахівцями з Fermilab займалися розробкою власного дистрибутиву Linux — Scientific Linux. Він був клоном Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Пізніше лабораторія перейшла на CentOS, а Fermilab згорнули розробку свого дистрибутиву в травні цього року.

З останніх опенсорсний проектів, якими займалися в CERN, можна виділити перевипуск самого першого браузера WorldWideWeb. Його написав Тім Бернерс-Лі ще в 1990 році. Тоді він працював на платформі NeXTSTEP і був розроблений за допомогою Interface Builder. Велика частина інформації відображалася в текстовому форматі, але були і зображення.

Емулятор браузера доступний онлайн. Вихідні тексти можна знайти в репозиторії на GitHub.

Займаються в CERN і відкритим апаратним забезпеченням. Ще у 2011 році організація запустила ініціативу Open Source Hardware і до сьогоднішнього дня підтримує репозиторій Open Hardware Repository. У ньому ентузіасти можуть стежити за розробками організації і приймати в них участь.


Прикладом проєкту може бути White Rabbit. Його учасники створюють свитч для синхронізації даних, що передаються в складних Ethernet-мережах. Система підтримує роботу з тисячею нодов і може транслювати дані з високою точністю по оптоволокну довжиною в 10 км. Проект активно оновлюється і його використовують великі європейські дослідницькі лабораторії.

Хто ще переходить на відкрите ПЗ

На початку року про активну роботу з відкритим програмним забезпеченням розповіли кілька великих телекомунікаційних провайдерів — AT & T, Verizon, China Mobile і DTK. Вони є частиною фонду LF Networking, що займається розробкою і просуванням мережевих проєктів.

Наприклад, в AT & T представили свою систему для роботи з віртуальними мережами ONAP. Її поступово впроваджують інші учасники фонду. В кінці березня Eriсsson показали рішення на базі ONAP, яке дозволяє сегментувати мережі натисненням однієї кнопки. Очікується, що відкриті рішення допоможуть стільниковим операторам з розгорткою мобільних мереж нового покоління.

Переходять на відкрите програмне забезпечення і деякі університети Великобританії. Половина ВНЗ країни використовує open source рішення, в тому числі Відкритий університет. Його освітні процеси побудовані на платформі Moodle — веб-додатку, що надає можливість створювати сайти для онлайн-навчання.

Поступово платформою починає користуватися все більше число освітніх установ. І учасники спільноти переконані, що незабаром до неї приєднатися велика частина ВНЗ країни.

Поделитесь с друзьями

Добавить комментарий

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x